Negura & Hidvégi Petra - Mushipan (avagy japán gőzölt kenyérkék)

A Főzőligetben 2015-ben jártam először, és bevallom első alkalommal is olyan érzés volt, mintha hazatértem volna, ami nagy részben annak köszönhető, hogy lépten-nyomon Petra kerámia között bóklásztam, ami nem titok, hogy számomra egy nagyon megnyugtató környezet.:)

Az évek során Petrával egyre több szálon összekapcsolódtunk, a DAAD Gathering 2022-re pedig már együtt ötleteltünk, aminek eredménye egy sok szempontból formabontó workshop lett. A téma az emészthetőség volt, és igyekeztünk a szó valamennyi jelentését felölelő koncepcióval előrukkolni. Ennek a közös munkának az eredménye lett a Bélbarátok kollekció, akik hátukon Mushipanokkal vonultak fel a fesztiválon.

A mushipan egy japán édesség, amit gőzölt kenyérkének fordítottunk. Szerintem ideális teadesszert, nem túl édes, jól esik reggelire, délutáni kávé vagy tea mellé, esti jutalomfalatnak, szóval sok szerepet tölthet be a hétköznapjainkban. A workshopon két receptet mutattam be, egy édesburgonyás és egy matchás verziót, mindezt fatűzön bambuszpárolóban, szóval izgalom volt bőven!:)

Egyedül persze semmire se mentem volna, szóval nagy-nagy köszönet a segítségért, a bizalomért és az inspirációért Fáninak, Petrának, Tominak, Aurélnak és Nandának! Jövőre folyt. köv.!:)

Hidvegi Petra Ceramics & Negura, azaz AZ ONIGIRI

Az egész évekkel ezelőtt kezdődött, amikor egymás mellé sodort minket a sors Petrával és kipattant egy szikra. Aztán ez a szikra meggyújtott valamit és szép lassan tűz lett belőle. Mi gondosan tápláltuk és egyszer csak azon kaptuk magunkat, hogy ez a tűz már elég erős és nagy ahhoz, hogy valamit ki is süthetnénk benne! És mivel az évek során annyit beszélgettünk, hogy ötletünk volt bőven, így egy olyat vettünk elő, ami már régóta a szívünk csücske volt.

Az onigiri a japán konyha lelke. Aki érti az onigirit, az szerintem bölcs ember. Én még csak értegetem, de minden egyes lépéssel érzem, hogy előre haladok és ez erősen motívál.
Az onigiri egy japán rizsgombóc, elkészítéséhez nem kell sok minden, rizs, víz és só. Illetve mégis, kell még valami, amit nem tanul az ember, hanem megtapasztal. Mert akármilyen hihetetlenül is hangzik, de ebbe az egyszerűnek tűnő rizsgombócba rengeteg szeretetet és rengeteg törődést lehet belegyúrni.
Ha ez megtörténik az onigiri átváltozik omusubi-vé, ami első ránézésre ugyanaz a rizsgombóc, de ha közelebbről megvizsgáljuk, kapcsolatok szerteágazó hálózatát látjuk benne. Először csak azt vesszük észre, ahogy a rizsszemek a gondos kezek (formázás?) révén összekapcsolódnak, aztán ahogy beleharapunk, érezzük, ahogy valaki korábbra állította az ébresztőórát, hogy felkeljen, hogy alaposan, hideg vízben megmossa a rizst, beáztassa azt, majd árgus szemmel leste a szemeket, mikor szívják meg magukat nedvességgel, leszűrte, pihentette a szűrőben, friss vizet mért rá, és ügyelve, hogy a fazékból sehol se szökhessen ki a gőz, megfőzte. Belegondolt, mikor fogja elfogyasztani a rizsgombócot az, akinek szánja, majd ennek tükrében megsózta a kezét és óvatos de határozott mozdulatokkal elkészítette az omusubi-vé vált onigiri-t.
Ez az egyszerű kis rizsgombóc összekapcsolja a gondos kezek tulajdonsát azzal, akinek készíti az onigiri-t, így aki kapja, nem csak a rizst, vizet és sót fogyasztja el, hanem mindazt a gondoskodást, ami vele együtt érkezik. És ez a kapocs erős.

Fogadjátok hát sok szeretettel a két rizsszem (Petra és én) fejéből, kezei közül és a kettőjük által gyújtott tűzből kipattant onigriket. Használjátok őket sokat, forgassátok, nézegessétek, mert ezek a tányérok mesélni tudnak!

A kerámiák raku technikával készültek Petra kezei között (az avatott szemek biztosan már ránézésre felismerik alkotójukat).

Nincs két egyforma onigiri és nincs két egyforma raku égetési technikával készült tárgy sem, hiszen az agyag és a tűz összjátéka ennél a műfajnál hatalmasabb még az alkotójánál is. Ezért végtelenül izgalmas, és ezért képes csak megfelelő alázattal bíró alkotó dolgozni vele.

Petra munkásságát Facebook és Instagramm oldalán követhetitek.

Az elkészült onigriket úgy csomagoltuk párba, hogy a raku minél színesebb palettáját meg tudjuk velük mutatni.
A szett ára. 12500 Ft
Tartalma: 2 db onigiri tányér, 2 db onigiri formájú pálcika tartó
Csomagolás: selyempapír és 100% újrahasznosított papírdoboz

Mivel a járványügyi helyzet kapcsán hozott szabályozások értelmében főzőiskolánkat átmenetileg be kellett zárnunk a megrendelés, illetve az átadás-átvételi lehetőségek az alábbiak szerint alakulnak.
Megrendelés: neguracooking@gmail.com emailcímen.
Kérjük az emailben jelezzétek a fizetés módját és az átvétel helyét. Ezt követően emailben felvesszük veletek a kapcsolatot, és megbeszéljük a részleteket.
Fizetési lehetőségek:

  • Átutalás (emailben küldjük a számalszámot)

  • Átadáskor készpénzben (Kérjük hozzatok pontos összeget!)

Átvételi lehetőségek:

  • Blaha Lujza tér, Astoria, Kálvin tér, Rákóczi tér (előre egyeztetett időpontban)

  • Negura Cooking School (Rómer Flóris utca 18.) előre egyeztett időben, hétköznap 8:00 és 15:00 között)
    Szentendrén (Petrával tudtok majd egyeztetni az átadás helyéről és idejéről, az ő elérhetőségét a megrendelésre küldött válasz emailünkben küldjük el)

Glamour magazin - 2018. október

Az asztalon: Srí Lanka

Szöveg: Csáti Melinda, Fotó: Erdőháti Áron


A tegnapi rizs

Én szeretek biztosra menni, és inkább mindig egy kicsivel több rizst főzök, mint amennyi elfogy. Az órákon azonban sokszor teszitek fel a kérdést, mi lesz a maradék rizzsel? Hogyan érdemes eltenni másnapra, későbbre a maradékot?

Akik már voltak onigiri órán, biztosan nem haboznak sokat, még melegében gyúrnak egy rizsgolyót, amivel aztán másnap lehet vagánykodni az irodában/iskolában.:)

De mi a helyzet akkor, ha a következő vagy egy későbbi étkezés alkalmával szeretnénk elfogyasztani a maradék rizst, hűtőbe tegyük vagy inkább fagyasszuk le?

Japánban, ahol nincs háztartás rizsfőző nélkül, bevett gyakorlat, hogy a rizst akár másnapra is a rizsfőzőben hagyják a melegentartó funkció segítségével, így másnap regel/délben is ugyanazt a gőzölgő rizst lapátolhatják pálcikáikkal, amit előző nap vacsorára főztek. Ehhez azért nem árt egy kicsit jobb minőségű, több funkciós rizsfőző, (nekem egy alapfunkciókkal rendelkező koreai gépem van, amit nagyon szeretek, de erre a feladatra nem teljesen alkalmas) arról nem beszélve, hogy engem személy szerint zavar, hogy egy bekapcsolt géppel hagyom ott a konyhát 24 órára.

Szóval mi legyen akkor a maradék rizzsel? A "rakjunk mindent gyorsan a hűtőbe" gyakorlat sokunk fejébe beleégett (és jól is van ez így), így megdöbbentő lehet, de ha nincs nyári kánikula a 6 órán belül elfogyasztandó rizst érdemesebb kint hagyni szobahőmérsékleten. (Halkan jegyzem meg, hogy én így járok el a másnap tízóraira szánt onigirivel is!) A hűtőt semmiképpen sem ajánlom, mert a rizs megkeményedik benne, így elég sokat veszít élvezeti értékéből.

De mi a helyzet, ha nem aznap szeretnénk megenni a maradékot, hanem inkább eltennénk vésztartaléknak, ami majd jól jön a következő húsostáska vagy japán curry mellé? Ebben az esetben egyértelműen a fagyasztó mellett teszem le voksomat. Ha a frissen főtt rizst még melegében, gőzölgő állapotban zárjuk jól zárható, lehetőleg légmentesíthető fagyasztó zacskóba (Nyomjuk ki a zacskóból a felesleges levegőt, mielőtt lezárnak azt!) vagy tárolóedénybe, ugyanilyen friss állapotban látjuk viszont, amikor kivesszük a fagyasztóból és kiolvasztjuk. Hangsúlyoznám, hogy akkor éritek el ezt az eredményt, ha a rizst még friss, meleg állapotban teszitek a zacskóba, tárolóba, esetleg ha más nincs folpackba, és úgy csomagoljátok be, hogy ne maradjon a rizs mellet felesleges levegő csak a gőz, amit a még meleg rizs enged ki magából.

Kiolvasztáshoz én mikrohullámsütőt használok. Ha légmentesíthető tárolóba tettem, akkor ebben 2,5 perc alatt kiolvad és felmelegszik 1-2 adag rizs. Ha folpackot használtam, akkor előbb kiolvasztom, majd egy tálkába teszem és úgy melegítem fel megfelelő hőmérsékletűre. 

Ez a módszer sok időt spórol meg azoknak, akik csak magukra főznek és nem akarnak minden nap 1-1 adag rizs elkészítésével bajlódni. A maradék rizst érdemes egy fős adagokban lefagyasztani, így sokkal könnyebb tervezni vele, mint ha egy nagy dobozba tennénk, és később törnénk a fejünket rajta, hogy vajon a lefagyasztott mennyiség mire lesz elég.

Tapasztalatom szerint az így lefagyasztott rizs kb. 1 hónapig felhasználható úgy, hogy nem veszít élvezeti értékéből.

Watalappan-nal a hideg ellen - Trópusi napok a Füvészkertben

A nekednyolc nem riadt vissza az esőtől és kilátogatott a Füvészkert Trópusi napok című rendezvényére, ahol együtt készítettünk Watalappant, azaz gőzölt pálmacukor alapú kókusztej pudingot.

A cikkben a receptet is megtaláljátok, próbáljátok ki otthon, garantáltan elvonja figyelmeteket a hulló hópelyhekről!:)

http://nekednyolc.blog.hu/2016/11/14/egzotikus_hangulatot_teremtettek_a_8_keruletbe

Rizsgombócok haladóknak

Ha már nem okoz gondot a japán típusú rizs főzése és túl vagytok a klasszikus cilinder, gömb és háromszög formán, szabad az út az onigirik világába, lehet vele készülni különböző témaestekre, bulikra, szülinapokra, gyerekzsúrra. Egy klasszikus rizs - víz - sóból álló onigirit, már néhány nagyon egyszerű hozzávalóval is irtó látványossá lehet tenni és mivel szinte bármilyen apróra vágható dolog belekeverhető a rizsbe, így mindenféle ízvilághoz passzolhat, legyen az fekete – fehér szezámmag keveréke, kukorica, olivabogyó, csíra vagy apróra vágott savanyúság. Amit nem tudtok vagy nem akartok belekeverni, az mehet a tetejére, így egy onigiri golyónak lehet például gomba sapkája, vékonyra vágott lótuszgyökér szeletke kalapja, de a vékonyra vágott marhasült vagy füstölt lazacszelet is jól áll neki.:)

És ha már sokat játszottatok az ízekkel, jöhet a játék a formákkal. Ezen a téren a folpack az univerzális eszköz, jól jön még egy kis csipesz, és egy kis méretű olló,

Összegyűjtöttem néhány olyan ötletet, amikkel teljesen kezdők is garantált sikert érhetnek el:

A halacska formájú onigirit a Tenmusu (天むす) típusú rizsgombóc ihlette, az eredeti verzióban, ráktempurát rejt a rizs. A halak elkészítésére kevés idő állt rendelkezésemre, így fagyasztott panírozott rákot használtam, amit kis szójaszósszal locsoltam meg, mielőtt a rizs belsejébe került volna. (A szójaszósszal óvatosan, mert nagyon könnyen szétáztathatja a rizsgolyót!) Arra ügyelve, hogy a rák farka kilógjon a gombócból, folpack segítségével formáztam hal alakúra és csak pár csíkot és pöttyöt kellett kivágnom nori lapból, hogy a halak már a tányéron "tátogjanak".

hal onigiri.jpg

 

Miffy nyuszi nagyon kedvelt bento téma Japánban, aminek egyik oka, hogy tényleg nem nagy ördöngőség elkészíteni, mindössze egy nagyobb kilapított rizsgombócra, két rizshengerre, nori szemre és bajuszra van szükség és már kész is van. A pálcikára tűzés jól mutat, de gyakorlatban szétesik, ha pálcikáról szeretné leharapni az ember, szóval ahhoz nem kell ragaszkodni.:)

És végül itt van Totoro, aki egy klasszikus háromszög formából és két henger alakú rizsfülből született. A képen látható színt mozsárban őrölt feketeszezámmag hozzákeverésével értem el. A testrészek kialakításához lapsajtot és nori lapot használtam. A füleket sok esetben kis darab spagettivel szokták a testhez rögzíteni (a spagetti a meleg rizs hatására félig-meddig meg is fő), ez a verzió azonban csak akkor működik, ha gyorsan elfogyasztja az ember, ugyanis kis idő elteltével,a megpuhult spagettifül le fog konyulni... Így aki hosszabb távra tervez, használjon inkább fogpiszkálót!

u.i.: Az onigiri készítéshez kizárólag japán típusú rizst használjatok (rovid szemű, tapadós szushi rizs stb. néven), máskülönben nem fog sikerülni.

u.u.i.: A japán típusú rizs főzésével, formázásával kapcsolatos alapismereteket "Onigiri – japán rizsgombócok" című óránkon sajátíthatod el!

Japán

Lótuszgyökér chips recept!!!

Nyári japán menünkben nagy sikert aratott a töltött lótuszgyökér és sokan kérdeztétek mit lehet még csinálni ebből az itthon még kevéssé ismert, C vitaminban rostban és ásványi anyagokban gazdag alapanyagból?!

Lótuszgyökér

Lótuszgyökér

Itt van hát egy gyors recept, ami jó eséllyel felkerül majd a kedvenc nasijaitok listájára. A házi lótuszgyökér chips ugyanis verhetetlen nyári ropogtatnivaló! Mondom is, hogy csináljátok:

1.Egy erősebb uborkareszelőn reszeljétek a lótuszgyökeret vékony karikákra (azért kell ehhez erősebb szerkezetű reszelő, mert a lótuszgyökér elég kemény, nehezen boldogultok majd vele, ha egy kisebb, vékony reszelőn próbálkoztok.) Én chips készítésekor nem szoktam meghámozni a lótuszgyökeret, csak alaposan megmosom.

Lótuszgyökér ecetes vízben

2. A szeleteket gyorsan tegyétek 5-10 percre ecetes vízbe (fél liter hideg víz+1 teáskanál ecet, ha van otthon, akkor rizsecet) (Máskülönben a lótuszkarikák gyorsan elszíneződnek!!!)

3. Papírtörlővel itassátok le alaposan a nedvességet a lótuszgyökérről.

4. Közepes lángon, bő olajban süssétek ropogósra (kisebb adagokban). 


5. Szedjétek ki és itassátok le róla az olajat, majd melegen sózzátok, vagy ha akad otthon szórjátok meg egy kis tengeri algaporral (aonori).
 

Ne felejtsétek el megírni, hogy ízlett! :)

Sri Lanka

Sri Lanka leghíresebb tea márkájának koktél kurzusán jártunk!

Ma a DILMAH házi jegestea és koktélbemutatón jártunk, ahol Robert Schinkel, Sri Lanka méltán leghíresebb tea márkája a Dilmah teasommelier-je alaposan megmozgatta a fantáziánkat.

Robert Schinkel

Robert egy igazi celebrity bartender aki nagyon sokáig - bár rengeteg teát ivott - szinte semmit sem tudott a teákról. 2009-ben egy koktélkreációjával elnyerte a Dilmah nagydíját, minek köszönhetően megismerkedhetett Sri Lankán a vállalat első osztályú termékeivel, termőhelyeivel (ahol gyerekként én is sokszor jártam), technológiájával.

Sri lankai teaültetvény

Sri lankai teaültetvény

Azóta Robert a brand  nagyköveteként járja a világot és tart előadásokat 5 csillagos szállodák és ikonikus éttermek munkatársainak a teában rejlő lehetőségrekről.

Egy biztos, mostantól a teaszirup állandó vendége lesz a mi hűtőnknek is!:)

Crystal Ceylon

Crystal Ceylon

A ‪Dilmah‬ honlapját pedig nagy szeretettel ajánlom: érdemes böngészni, tele van hasznos információval, például az étel-tea párosítás szerintem igazán izgalmas. A teakoktélok közül is találtok a honlapon sok receptet, szóval kísérletezzetek bátran! http://mixology.teagastronomy.com/recipes/

Wagashi mesterkurzus a japán nagykövetségen

A Magyarországi Japán Nagykövetség jóvoltából óriási élményben volt részem: talákozhattam Chikara Mizukami wagashi (japán édesség) készítő mesterrel.

Bár a legutolsó japán utunk során már határozottan magával ragadott a "wagashi-láz" és szinte minden fellelhető wagashival kapcsolatos könyvet beszereztem és elolvastam, még kétségtelenül nagyon hosszú út áll előttem.

A wagashi mester kissé aggódik a japán tradicionális édességek háttérbeszorulása miatt, ezért is tűzte ki céljául, hogy minél több emberhez eljuttatja a wagashi által nyújtott élményt.

hana.jpg

Az előadás során többféle tavaszváró édességet készített a szemünk láttára, de az igazi élmény az volt, amikor az instrukcióit követve mi magunk próbáltuk meg utánozni a mozdulatokat.


Az eredmény pedig egy csodás sakura, azaz cseresznyevirág, amit nyilván nem szabadna a mester műve mellé helyezni, de lévén csak egy tányérom volt, így összekerültek.